Friday, 26 February 2016

Volerstinovo shvatanje društvenih nauka

Autorka: Jovana Zafirović

Imanuel Volerstin je američki sociolog i jedan od najistaknutijih predstavnika svetsko-sistemske teorije. Njegova teorija zasniva se na istorijskoj analizi sukcesivnih sistema i objašnjavanju načina na koji ti sistemi nastaju i funkcionišu. Sistemi podrazumevaju redovnu promenu, transformaciju i dinamičnost. Njegova teorija nastala je kao odgovor na teorije modernizacije koje su smatrale da se ljudski razvoj odvija linearno, pod okriljem sve većeg tehnološkog napretka i ekonomskog rasta. Volerstin kao jedinicu analize koristi čitav svetski sistem i pomoću nje objašnjava brojne društvene i ekonomske fenomene. Savremeni svetski sistem je zapravo svetska kapitalistička ekonomija, za koju Volerstin smatra da je ušla u krizu. U kontekstu krize svetskog sistema Volerstin objašnjava brojne druge društvene promene. Između ostalog, Volerstin se bavi promenama u strukturama znanja. On analizom ukazuje na nastajanje određenih struktura znanja kao podupirača svetskog sistema, kao i na njihovo dalje razvijanje, i njihovu paralelnu krizu.

Thursday, 25 February 2016

Alokacija sredstava ka vlastodršcima svijeta

Autor: Uroš Dejanović


         
1. UVOD

          Globalni ekonomski slom je posljedica de jure porobljavanja čovječanstva preko sile zvane novac kako bi se osigurala alokacija sredstava ka vlastodršcima svijeta. 

1.1. PREDMET I CILj RADA 
          
          Predmet ovog rada je razmatranje politike monetarnih institucija tj. skidanje maske koja skriva parazitsku strukturu monetarnog sustava koja je prilagođena da bi bogatstvo moglo biti alocirano ka vlastodršcima svijeta. Uvodi u problem, te ističe kako je prava ekonomija limitirana kapacitetom proizvodnje koje planeta zemlja može pružiti. Dokazuje kako iluzija da eksponencijalna funkcija rasta ekonomije može ići u nedogled je fatalno zavaravanje stvoreno iz pohlepe te da je ekonomski, ekološki, socijalni krah neizbježan. Te daje uvid u proces stvaranje totalne kontrole društva i pojedinca na globalnoj razini preko sustava koji je napravljen kako bi napravio alokaciju kapitala ka vlastodršcima svijeta.

Sunday, 21 February 2016

O analizi kapitalističkog sistema proizvodnje u dvadesetom veku: naučno-tehničko upravljanje i podela rada; promene u kapitalizmu prema Hariju Brejveremanu

Autor: Bogdan Car

Uvod

Kada govorimo o dvadesetom veku, jedan od neizostavnih ličnosti u marksističkoj kritičkoj školi, koja je u vremenu naučne revolucije ostala dosledna ortodoksnom marksističkom viđenju radnog procesa, ali kritikujući novonastale transformacione elemente tejlorizma, jeste svakako Hari Brejverman. Njegova knjiga “Rad i monopolistički kapital, degradacija rada u dvadesetom veku” je interesantan spoj teorijskog objašnjenja novog, reformisanog, radnog procesa, uz njegovu detaljnu analizu, a potkrepljen statističkim podacima, i studijama slučaja, kao i analiza klasne strukture, i promene u samim klasama.

Saturday, 20 February 2016

Suočavanje sa zločinima u Srbiji: obrasci i realnost

Autorka: Sonja Hadžić


Uvod

Tema ovog rada je proces suočavanja sa prošlošću u Srbiji, pre svega sa zločinima. Videćemo šta predstavljaju obrasci tog suočavanja, i sa druge strane, kakva je realnost tog procesa. Sem toga, bavićemo se pamćenjem istorije, i njenim interpretiranjem u različite svrhe. Pokušaćemo da utvrdimo na koji način dolazi do suočavanja sa zločinima u Srbiji, na koji način se zločini interpretiraju, ko proglašava žrtve a ko dželate. Istorijski događaj koji koristimo kao primer za analizu suočavanja sa prošlošću jeste zločin u Srebrenici 1995. godine. Zločin u Srebrenici smatra se jednim od najvećih zločina na ovim prostorima od Drugog svetskog rata. Osim toga, bavićemo se i zločinima koji su u periodu nakon Drugog svetskog rata, pa sve do kraja devedesetih događali na teritoriji Vojvodine, a uključivali su međuetničke sukobe.

Friday, 12 February 2016

Prikaz knjige "Sva lica opozicije" Zorana Stojiljkovića

Autor: Đorđe Kuljić

Redovni profesor na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, dr Zoran Stojiljković, napisao je jednu izuzetno sadržajnu i zanimljivu analizu različitih formi delovanja stranaka i koalicija u Srbiji od obnove višestranačkog sistema 1990. godine do danas, ali i različitih osobenosti srpske političke scene. Konkretno, ono što smatram ključnom osobinom ove knjige jeste da ona predstavlja snažnu kritiku duboko ukorenjenog populizma u delovanju najjačih političkih stranaka u Srbiji i još uvek prisutnog kulta ličnosti lidera stranaka, što se može smatrati negativnom zaostavštinom jednopartijskog socijalističkog sistema.